'25 milyon avro vereyim bana bir Abdülkadir getirin'

'25 milyon avro vereyim bana bir Abdülkadir getirin'

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ağaoğlu, Monaco'nun Abdülkadir Ömür'e yaptığı transfer teklifine yönelik, "Bana bu teklifi getirdikleri zaman 'Ben size 25 milyon avro nakit vereyim, bana bir tane daha Abdülkadir Ömür getirin' dedim" açıklamasında bulundu

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Monaco'nun Abdülkadir Ömür'e yaptığı transfer teklifi sonrasında Fransız kulübünün yetkililerine, "Bana bu teklifi getirdikleri zaman 'Ben size 25 milyon avro nakit vereyim, bana bir tane daha Abdülkadir Ömür getirin' dedim. Varsa getirin. Birbirlerine bakıyorlar... Yok..." yanıtını verdiğini söyledi.

Ahmet Ağaoğlu, Yusuf Yazıcı'ya Lille'den, Abdülkadir Ömür'e de Monaco'dan transfer teklifi geldiğini belirterek, "İkisi için de resmi teklif geldi. Birisi Monaco, birisi Lille, Birisi Ömür birisi de Yazıcı için. Allah'tan fazla zikredilmiyor. Uğurcan'a da gelen teklifler var." dedi.

Ağaoğlu, "Monaco'dan Abdülkadir'e 16 milyon avro ve bonuslar, Yusuf'a da Lille'den 12 milyon avroluk teklifler mi geldi?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Onların (Monaco) teklifi o doğrultuda veya biraz daha üzerine çıkabilirdi ama oyuncumuzu bu sene itibarıyla satmayı düşünmediğimizi söyledim. Onların o teklifi yapmalarına bile fırsat kalmadı. Kulübün mali durumunu göz önünde bulundurduğunuz zaman, her teklifi kulübün menfaatleri doğrultusunda düşünmelisiniz. İki oyuncumuza da yapılan teklifleri gerçek dışı görüyorum. Oyuncularımızın gerçek piyasa değerini yansıttığına inanmıyorum. Yusuf'a yapılan teklife de 12 civarı diyelim. Reel olarak 10 da bilmem nereye katılırsa 1 milyon daha.. Bu da biraz komik oluyor, işte Şampiyonlar Ligi'ne katılırsak 1 milyon avro daha.. ne yapacağız bir taraftan ligde zirve mücadelesi verirken, taraftarlarımızla birlikte diğer taraftan sizin maçınıza gelip, bir de Şampiyonlar Ligi'ne katılmanız için hem taraftar hem kulüp hem de dua desteği mi vereceğiz... Dua ettiğimiz zaman, Allahım Trabzonspor diye başlıyoruz, onun yanına da bir de Fransa'daki, İspanya'daki kulübü mü ekleyeceğiz. Allah katında da fazla kabul göreceğini zannetmiyorum."

"Ligimiz Avrupa'da belki 7-8. sırada ama siz gelip de Türkiye'nin en değerli iki genç ve istikbal vaadeden oyuncusuna bu rakamları telaffuz ettiğiniz zaman, bu rakamlar ileriye dönük olarak da hem Trabzonspor'un hem de diğer kulüplerin satacağı oyuncular açısından baz teklif edecek." sözlerini kullanan Trabzonspor Başkanı, "Ülkenin en değerli oyuncusunu 20 milyon avroya aldık, x spor takımında oynayan Mehmet de o seviyelerde sana 15 milyon derler. Ülke futbolunu ya da ülkedeki yetenekli futbolcuların da değerini aşağıya çekmiş oluruz. 10-16-19 milyon avroluk tekliflerle gelirlerse bunlar Trabzonspor Kulübü yönetimi tarafından ciddiye alınacak teklifler değildir." ifadelerine yer verdi.

Abdülkadir'in çok özel yetenekleri sahip bir oyuncu olduğunun altını çizen Ahmet Ağaoğlu, "Bu teklifi getirdikleri zaman 'Ben size 25 milyon avro nakit vereyim, bana bir tane daha Abdülkadir Ömür getirin' dedim. Varsa getirin. Birbirlerine bakıyorlar... Yok... O yetenekte Avrupa'da o yaş grubunda tahmin ediyorum 10-15 oyuncu var. Ama Abdülkadir'de benim şu anda kelimelerle ifade edemeyeceğim, daha doğrusu doğru kelimeyi henüz bulamadığım iki üç tane daha artı var. Bırakın öyle bir yeteneği, o yeteneği ifade edebilecek kelime henüz ne Türkçe'de ne İngilizce'de ne de Fransızca'da mevcut. İnşallah bir gün o kelimelerin ne olduğunu bulabilirim. Onun için paranın ötesinde, Abdülkadir'in yurt dışına gitmesi için önünde zamanı var." şeklinde konuştu.

"Allah'tan fazla zikredilmiyor. Uğurcan'a da gelen teklifler var"

Yusuf Yazıcı'nı da Trabzonspor Kaptanı olarak sorumlulukları olduğunun altını çizen Ağaoğlu, kalecileri Uğurcan Çakır'a da Avrupa'dan teklifler geldiğini açıkladı.

Yusuf Yazıcı'nın çok düzgün karakterli bir oyuncu olduğunu ve altyapıdaki gençler için rol model olduğunun altını çizen bordo-mavili kulübün başkanı, "Oyuncularımızı yurt dışına gönderdiğimiz zaman bizim marka temsilcimiz olacaklar. Kenti, Trabzonspor'u, ülkeyi ve ülke futbolunu temsil edecekler. Yusuf belirli bir ölçede bu seviyeye ulaşmış bir oyuncumuz. Yusuf'un da 1 yıl daha bu jenerasyonun kaptanı olarak bir sorumluluğu var. Yurt dışına transferi söz konusuysa yaş olarak da baktığınız zaman Yusuf bir adım daha önde Abdülkadir ve Uğurcan'a nazaran. Allah'tan fazla zikredilmiyor. Uğurcan'a da gelen teklifler var. Çok ciddi şekilde scoutlar tarafından izlendiğini ve yurt dışındaki ciddi menajerler tarafından yoklama macunu atıldığı bir gerçek. Uğurcan da net bir şekilde ifade etti, Trabzonspor'daki misyonumu henüz tamamlamadım, yeni başladım diye." değerlendirmesinde bulundu.

Ağaoğlu, "Uğurcan'a gelen teklif hangi takımdan?" sorusuna ise yanıt vermedi.

Menajerler tarafından oyuncuları ikna etmek için kullanılan "Burada bir şey olamazsınız, orada parlarsınız." sözlerinin ülkeye hakaret olduğunu aktaran Ahmet Ağaoğlu, "Nerede parlarsınız Fransa'da. Biz o Fransa'ya iki tane vurmadık mı? Parlayacaksa adam o maçta da parlar. Sürekli olarak yapılmaya çalışılan şu, ülke futbolu krizde, Trabzonspor'un yüklü borcu söz konusu, nakde ihtiyacı var, hani olur ya batan geminin malları... Yok öyle değil, o borç benim sorunum ben ödeyeceğim sanane ondan. Bu emperyalist ülkelerin diğer ülkeler üzerinde oluşturduğu baskıya benziyor. O borcu karşılayacak maden yataklarına sahipsem onu çıkarıp satacak olan benim. Sen gelip onun üzerine çöreklenemezsin. Benim en değerli oyuncumun karşılığı senin kulübündeki en değerli oyuncudur, tamam kabul ediyorum belki onun bir tık altı ama sen kalkıp yüzde 20-25 karşılığını teklif edersen bu ciddi bir şey olmaktan son derece uzak." sözlerine yer verdi.

Ağaoğlu, "Peki Abdülkadir ve Yusuf için belirlediğiniz bir bonservis bedeli var mı? Hangi rakamlar sizi ikna edebilir?" sorusunu ise, "Bu kulübü 10 milyon Trabzonlunun, 13-14 bin kongre üyesinin görev verdiği bir yönetimiz. Tek başıma şu kadar milyon avro diyemem. Ama gelen rakamların da gerçekçi olmadığını ifade edebiliyorum. Dolayısıyla bu rakamların üzeri, he ne kadar üzeri, o da 4 bilinmeyenli bir denklem değil, liglerdeki bu kalibredeki oyuncuların karşılaştırmasını yaparsanız. Mbappe gibi adam için 210 milyon avro gibi rakam telaffuz ediliyorsa, bir Mbappe 10 tane Abdülkadir değil, değil mi? Koy o zaman sahaya yanına da 1 kişi ekle adam bir futbol takımının göstereceği performansı göstersin. Realist olmak lazım. Ülke futbolunun değeri ve aleyhinize olan şeyleri düşersiniz, ortaya belirli bir rakam çıkar. 'Verme 20 milyon avroya seneye verirsin 80 milyon avroya' sözleri de realist değil. 80 milyon avroya bu ülkeden futbolcu mu çıktı? Ama bu ülkeden 22 milyon avroya oyuncu gittiyse benim oyuncularım o rakamın üstündedir, çok basit. Onun üzerine çıkmak zorunda. Cenk'i gönderdik. Onun bir kere üzerine çıkması lazım." şeklinde yanıtladı.

Ahmet Ağaoğlu, üç oyuncunun da sözleşmeli oyuncuları olduğunu ve gelen teklifler karşısında bordo-mavili kulüpten ayrılmak gibi bir talep gelmediğini de sözlerine ekledi.

Ağaoğlu, takımdan ayrılacak isimlerin ise hazırlık kampı neticesinde, teknik direktör Ünal Karaman'ın raporu doğrultusunda belli olacağını kaydetti.

Bordo-mavili kulübün başkanı, forma sponsorluğuyla ilgili de çalıştıklarını belirterek, "Görüşmeyi sürdürdüğümüz 3 farklı kurum var. Onlarla görüşüyoruz ama henüz neticelenmedi. Nerden bakarsak daha 1 ayı var." açıklamasını yaptı.

(Yayıncı kuruluşun talepleri) "Bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum"

Spor Toto Süper Lig'in yayıncı kuruluşu Digiturk'ün talepleriyle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Ahmet Ağaoğlu, "Açıkçası ben orada bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Federasyonun yeni yönetim kurulu ve Kulüpler Birliği'nden de bazı başkanların katılımıyla önümüzdeki süreç içerisinde yayıncı kuruluşun talepleri, istekleri doğrultusunda görüşmeler gerçekleştirilecek. Bu çok yakın bir zamanda olacak Ben orada bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Karşılıklı diyalogla belirli bir noktaya taşınır. Bu tür şeylere optimist baktığım için çok büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum. Görüşmenin detayları konusunda bilgi veremem doğru olmaz. Konu, TFF, yayıncı kuruluş ve Kulüpler Birliği arasında olduğu için." ifadelerini kullandı.

"Biz bu sene şampiyon olacağız', diğerleri ne olacak peki? Son derece yanlış bir cümle"

Şampiyonluk kelimesini telaffuz eden bir kişi olmadığını hatırlatan Ahmet Ağaoğlu, "Geldiğimizde verdiğimiz söz idari disiplini sağlamaktı. Trabzonspor'da idari disiplin kaybolmuştu. Geldiğimizde bir futbolcunun bir kulüp başkanından daha fazla yetkilerle donatıldığını gördüm. Çok büyük sıkıntılar vardı. Bunun çok büyük bölümünü kamuoyuna yansıtmadık. Sportif disiplin kalmamıştı. Ve inanılmaz bir borç batağı içerisindeydik. Aldık olmadı, bir tana daha alalım.. Öyle para saçarak, her mevkiye çok büyük rakamlar ödeyerek, aslında ödemeyerek sonra onlar FIFA'ya gidiyor ve transfer yasağı olarak geliyor. Biz önce bunları yoluna koyacağız ve aynı zamanda zirve mücadelesinden ödün vermeyeceğiz dedik. Teknik direktörümüz Ünal Karaman, teknik heyet ve oyuncularımızın gösterdiği özveri ve yaptıkları fedakarlık, bizi bu noktaya taşıdı. Zirve mücadelesinden kopmadık, verdiğimi sözü bir ölçede tuttuk." şeklinde konuştu.

Gelecek sezon hedefleriyle ilgili de konuşan Başkan Ağaoğlu şu sözleri kullandı:

"2019-2020 sezonu ile ilgili de söyleyeceklerim sözler farklı değil. Doğal olarak camia hep bir üstünü bekleyecek. Biz de elimizden geleni yapacağız. Bizim 17 rakibimiz var ve hepsine saygı göstermek zorundayız. Bir takım rakiplerle geçmişe yönelik problemleriniz olabilir ama saha içindeki mücadele esastır. Şu takımın şu sıkıntısı var ben lige avantajlı başlıyorum diyemezsiniz. 'Biz bu sene şampiyon olacağız', e diğerleri ne olacak peki? Son derece prematüre, son derece yanlış bir cümle. Trabzonspor geçen sene olduğu gibi futbol adına kulübünün gerçekleri doğrultusunda, doğru olan şeyleri yaparak zirve mücadelesi veren bir takım olacak. Bu mücadele bizi nereye taşır? Bunu şimdiden söylemek için kahin olmak lazım. Benim de öyle bir yeteneğim yok. Toplumu aşırı bir beklenti içine sokmadan, gerilimi arttırmadan, güzel futbol sergileyerek taraftarın bazen maç kaybetse bile takımı tribüne çağırıp alkışlamasını sağlayarak kulübünüz adına doğruları yapmış olursunuz. Onun adını bugünden koymak, camiayı beklenti içine sokmak doğru değil. 50. yılımda şampiyon olacağım, 51'de şampiyonum, tamam da fal mı baktırdın? Bu aynı zamanda rakiplerinize de saygısızlıktır."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.