Akdeniz'de Konya esintisi

Süper Lig'in 18. haftasında Konyaspor, deplasmanda 29 puan ile 4.sırada yer alan Hatayspor ile karşılaştı. Maçın çok önemli olduğu ve alınacak 3 puanın çok değerli olacağını belirtmek isterim. Çünkü Hatayspor 29 puandaydı ve Konyaspor’u yakından takip ediyordu. Oyuna kontrollü başlayıp rakibi önce durdurup ilk 15 dakikadan sonra kendi oyununu oynamaya başlayan bir Konyaspor bekliyorduk.

Fakat beklenmedik bir şekilde Ahmet Çalık’ın geri pası kısa düştü ve 3. dakikada Hatayspor El Kaabi ile 1-0 öne geçti. Devamında erken dakikada yediği golün de etkisiyle Konyaspor oyunda dengeyi kuramadı. Lakin 15.dakikadan sonra yavaş yavaş oyunda dengeyi kurmaya başlayan Konyaspor rakip kaleyi zorlamaya başladı.

Nitekim maçın 29. dakikasında ilk yarı bitmeden çok iyi bir zamanda sağ kanatta Serdar’ın pasında düzgün bir vuruş ile Mpoko skora dengeyi getirdi. Gol ile birlikte moral de bulan Konyaspor daha özgüvenli oynamaya başladı. 10 kişi de kalan Hatayspor skora denge geldikten sonra daha önde oynamaya başlayınca ağır defansının arkasına atılacak toplarda Konyaspor boş alanlar bulmaya başladı. Yenilgi çok büyük kayıp olacağından iki takım da kontrolü elden bırakmamaya çalışıyordu. İlk yarı 1-1 sona erdi.

İkinci yarı başlarken oyunu tutmak ve skoru korumak için dengeli oyuna devam edilmesi gerekiyordu. Rakip Hatayspor kazanmak ve skoru lehine değiştirmek adına baskılı ve önde oynamaya çalışacaktı. Ancak Konyaspor rakibi adeta kendi silahıyla vurdu ve 54’de yine Mpoku’nun şık golüyle 2-1 öne geçti.

Yediği golün etkisiyle Hatayspor’da defans güvenliği kalmadı ve bu da kanatlarda süratli adamları olan Konyaspor’un ekmeğine yağ sürdü. 31. dakikada çift sarıdan gördüğü kırmızı kartın da Konyaspor’a yararından bahsetmeden geçemeyeceğim. İlerleyen dakikalarda tam oyun Konyaspor’un istediği şekilde devam ederken Ahmet Çalık da 81.dakikada direkt kırmızı kart gördü ve Konyaspor da 10 kişi kaldı. Sahadaki sayısal avantajını kaybeden Konyaspor gayri ihtiyari olarak skoru korumak için oyunu kendi sahasında kabul etmeye başladı.

İlhan hoca maçın son bölümünde oyuna müdahalelerde bulundu, Adil, Soner, Michalak ve Ahmed Hassan oyuna girerken Serdar, Bytyqi, Amar ve Mpoku çıktılar. Skor olarak geride olan Hatayspor defans güvenliğini bırakınca ani kontra ataklarda Michalak ile Konyaspor çok tehlikeli oldu. Benzer bir pozisyonda uzatmada defans arkasına hızla koşan Michalak’ın al da at dediği pozisyonda Ahmed Hassan 3. golü attı ve maça son noktayı koydu.

Böylesine zorlu ve önemli bir maçtan alınacak galibiyetin önemini tüm Konyaspor camiası çok iyi biliyordu. Olumsuz olan tek şey ise cezalı duruma düşen Serdar ve Ahmet’in pazartesi günü oynanacak olan kritik Beşiktaş maçında sahadaki yerini alamayacak olmaları oldu.

Konyaspor’un 18 maçta topladığı 36 puan ile maç başına 2 puan ortalaması tutturmuş olması inanılmaz bir başarıdır. Bu galibiyetle sıralamadaki yerini de sağlamlaştıran Konyaspor yere daha sağlam basmaya başladı. Artık pazartesi gününe odaklanmalı. Beşiktaş maçı çok önemli. Alınacak galibiyet ile zirveden uzaklaşmamak çok önemli.

İlhan hoca ara transferle ilgili raporunu vermiş olmalı diye düşünüyorum. Devre arası alınacak 3 oyuncu ile hem kadro derinliği sağlanacak hem de zirvede yoluna emin adımlarla devam edilecektir. Pazartesi Beşiktaş maçında görüşmek üzere hoşça kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar