Ankara Kız Yurdu

Ankara Kız Yurdu

Üniversiteyi kazanarak eğitim öğretim hayatını ailesinden uzakta sürdürecek olan bir öğrencinin ailesinin ve kendisinin karşısına çıkacak sorunlar vardır.

En önemli sorun devam edeceği üniversitenin bulunduğu bir şehirde örneğin Ankara’da, barınma problemini nasıl çözebileceği birinci önceliği olacaktır.

Aileler ve öğrenciler için karşılarına çıkan bu  önemli sorunu çözmek için iki seçenekleri olduğu görünmektedir. Bunlardan birincisi evde kalmak, ikincisi ise Ankara’da bir öğrenci yurdunda kalmak. Şimdi bu seçenekleri ayrı ayrı değerlendirerek, hangisinin tercih edilmesi gerektiğine bir bakalım.

Ankara’da evde kalmak isteyen bir öğrenci, tanımadığı bir çevrede öncelikle; ev bulmak, kiralamak, temizlemek, eve eşya almak, döşemek vb. gibi sıfırdan bir ev kurmanın zorluklarıyla birlikte, bunun yüksek maliyetini de karşılamak durumundadır. Bu zorluklar bir şekilde aşılmış olsa bile, evde kalan öğrenciler; yemek, çamaşır, bulaşık, temizlik, sosyal çevre edinme gibi zaman kaybettiren; bunlardan daha da önemlisi, güvenlik gibi yaşamı doğrudan etkileyen, büyük sorunların sürekli baskısı altında kalmaktadır. Bu durum öğrencinin geleceğini şekillendireceği üniversite hayatındaki başarısını olumsuz olarak etkilemektedir.

Ankara yurtları nda kalmak isteyen öğrenciler ise, evde kalmayı tercih eden öğrencilerin yaşadığı sorunların hiçbiriyle karşı karşıya kalmazlar. Ankara’da Öğrenci yurtlarında kalan öğrencilerin yemek yapma, bulaşık yıkama gibi sorunları olmaz. Öğrenci yurtlarındaki çamaşır makineleri ve ütü odaları sayesinde çamaşır dertleri olmaz. yurtlarda Oda temizliği görevlilerce yapılacağı için temizlik problemi olmaz. Kira, elektrik, su, telefon, internet faturaları yatırmak için zaman kaybı da yaşamazlar. Ankara’da okudukları üniversiteye yakın bir kız öğrenci yurdunda kalmayı tercih edecekleri için ulaşım sorunları olmaz. Bunlardan artan zamanlarını da öğrenci yurtlarındaki çalışma ve etüt odalarında, gelecekteki başarısını şekillendirmek için kullanabilme imkanları olur. Ayrıca; 24 saat sıcak su ve ısınma için ekstra bir harcama yapmadan, yurtlarda bulunan gece-gündüz görevlileri ve kurulu kamera sistemiyle sağlanan güvenli bir ortamda; ilgi ve tercihlerini önemseyen, kendilerine saygı duyan bir sosyal çevre içinde, çok daha ekonomik, çok daha kaliteli bir yaşam, sağlayabilirler.

Yukarıda yapılan açıklamalar doğrultusunda biz size; daha güvenli bir ortamda, daha ekonomik, daha rahat, daha sorunsuz bir yaşam için ankara kız yurdu nda kalmanın ilk tercihiniz olması gerektiğini, bu öğrenci yurtlarının da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Bakanlıkça sürekli olarak denetlenen Ankara ki Özel Öğrenci Yurtları ve KYK’nın Ankara’daki kız Öğrenci yurtları olması gerektiğini  öneriyoruz.

Ailelerin ve öğrencilerin Ankara’da bir öğrenci yurdunda kalmayı tercih etmeleri durumunda, dikkat etmeleri gereken bazı önemli  hususlara da burada değinmekte fayda vardır. Öncelikle konakmak için tercih edecekleri Ankarada ki öğrenci yurtlarının; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel öğrenci yurtları veya KYK’nın Ankara öğrenci  yurtları olması gerektiği bilinciyle hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü, Milli Eğitim Bakanlığından açılış izni almayan, yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı alarak sadece öğrenci barındıran ve öğrenci yurdu gibi çalıştırılan yerler ile öğrenci evi, öğrenci pansiyonu, öğrenci apardı gibi isimlerle tabela asan ve faaliyetlerini bu şekilde sürdüren, resmi kurumların denetiminden uzak faaliyet gösteren, öğrenci yurdu tabelası asan kaçak yerler bulunmaktadır. Bu tip yerlerde kalan öğrencilerin her an paralel yapı ve benzeri  zararlı oluşumlar içinde kalma ihtimali olduğunu, tespit edilme durumunda ise maddi ve manevi zarara uğrayacakları ihtimalini öğrencilerin ve ailelerin göz önünde bulundurması gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.