Çelmelendik

Ligin 25. haftasında Konyaspor deplasmanda ligde 57 puan ile lider  olan Trabzonspor ile karşılaştı. Zirve takibi açısından bir maçı da eksik olan Konyaspor için Trabzon maçı çok ama çok önemliydi. Bu sebeple ilk dakikalar önem arz ediyordu. Trabzon takımı istatistik olarak maçın ilk bölümlerinde çok gol buluyordu.

Oyuna da önde pres yaparak başladı. Konyaspor’un ise bu dakikaları pas yaparak topu mümkün olduğunca kalesinden uzak tutarak geçirmesi gerekiyordu. Ancak maç başlangıcı hiç de istenilen şekilde olmadı ve özellikle Adil’e baskı yapıp çok fazla top kazandı Trabzonspor. Nitekim maçın 13.dakikasında bir geçiş hücumunda Cornelius’a atılan ara pasında Adil’in rakibi düşürmeyerek büyük hatası sonucunda Visca ile Trabzonspor 1-0 öne geçti. Bu dakikadan sonra yine rakibin tehlikeli atakları ile geçen bir süreç devam etti.

Konyaspor orta sahadan oyunu kuramadığı ve sadece kanatlardan atak organizasyonu denediği için de dersine iyi çalışan Abdullah Avcı önlemi almıştı. Amar ile Konyaspor orta sahada bir kişi eksik oynadı oyunda kaldığı sürede takıma hiç olumlu katkı vermedi ve üstelik çok net bir gol pozisyonunda golü atamadı. Oyunun devamında 30.dakikadan sonra biraz kıpırdanma olsa da Konyaspor üçüncü bölgede pozisyon üretmekte çok ama çok zorlandı. Trabzonspor iki kanattaki Bytyqi ve Michalak için iyi önlem aldığı için kanatları da etkili kullanamadık ve üretemedik. Maçtan önce hakemler ve VAR hakemi açıklandığında tam da bu şekilde bir yönetim göstereceğini ve ince ince Konyaspor’u doğrayacağını tahmin ediyorduk. Nitekim Mete Kalkavan ile Konyaspor deplasmanda 1 puan bile alamadı yani tarih tekerrür etti. Maç içinde bütün takdir haklarını Trabzon lehine kullandı ve aldığı görevi başarıyla yerine getirdi. İlk yarı iki takımın da çabası başka gol getirmedi ve devre 1-0 Trabzonspor’un üstünlüğü ile sona erdi.

 İkinci yarı başlarken maçı izleyen herkesin beklentisi Amar’ın oyundan çıkması ve gol gerekli olduğu için hücumda daha etkili Çikaleshi’nin oyuna girmesiydi. Ancak dünkü maç için değişiklikler sanki biraz geç kaldı gibi ama İlhan hocanın bir bildiği vardır diye düşünüyorum. Geride olmanın ve gol lazım olmasının da etkisiyle ikinci yarıya Konyaspor daha önde başladı. Gol pozisyonu üretemese de top hakimiyeti vardı. Oyunun 63.dakikasında İlhan hoca oyuna müdahale etti ve üç oyuncu değişikliği birden yaptı. Bu değişikliklerden sonra biraz daha etkili olmaya başladı Konyaspor ama hep belirttiğim gibi bir türlü ilerde üretken olamadı. Oyun 1-0 devam ederken atacağı bir gol ile skora dengeyi getirebilirdi ancak maçın 67.dakikasından başrolde ilk golde olduğu gibi yine Adil’in bireysel hatası sonucunda Nwakaeme’nin 4 savunma oyuncusunun içinden pası vermesi ve yine Visca’nın golü ile skor 2-0 oluyor ve işler artık çok zorlaşıyordu.

Geride kalan yaklaşık 20 dakika vardı ve artık takım bir reaksiyon vermeliydi. Hemen atılacak bir gol son dakikalarda yine Konyaspor’u oyuna ortak edebilirdi. Ve beklenilen gol 83.dakikada oyuna sonradan giren Çikaleshi’nin muhteşem vuruşu sonunda geldi ve skor artık 2-1 olmuştu. Uzatmalar ile birlikte 13 dakika vardı beraberlik için ama Konyaspor kalan dakikalarda skoru dengeleyecek golü bulamadı ve maç 2-1 Trabzonspor’un üstünlüğü ile sona erdi.

Şimdi en önemli noktaya yani ara transfer fiyaskosuna değinmek isterim. Maalesef Konyaspor yönetimi Ahmet Çalık rahmetli olmasına Serdar Gürler de takımdan ayrılmasına rağmen yerlerini dolduramadı. Bu ayrılıklar olmasaydı da gerekli iken maalesef Adil ile oynamak zorunda kaldık yapılacak olan sadece takıma faydası olacak üç takviyeydi. Stoper, Orta saha ve forvet alınmalıydı ama ne yazık yönetim transfer konusunda sınıfta kaldı. Artık yapılacak olan kadroya ve hocaya destek olmak ve kalan haftalarda en azından lig ikinciliğini korumak daha gerçekçi bir hedef olmalıdır. Taraftar da artık işin bilincine varmalı ve iç saha maçlarında artık takımın yanında olmalıdır. Cuma akşamı Kasımpaşa maçında görüşmek üzere hoşça kalın…

              

Önceki ve Sonraki Yazılar