Dünya Kupası öncesi 12 Dev Adam

12 Dev Adam, Atlas Challenge Turnuvasında üçüncü oldu ve 2019 FIBA Dünya Kupası öncesi son hazırlıklarını tamamladı.

Dünya Kupası öncesinde hafızamızı tazeleyelim, 12 Dev Adam’ı konuşalım.

Bir proje takımı: 12 Dev Adam.

Efsane 79 Jenerasyonu

Ülkemizde basketbolun sevilmesinde büyük rol oynayan ve tarihimizdeki unutulmaz başarıların ilkini bize armağan eden 79 jenerasyonu, 12 Dev Adam’ı oluşturmuştu. Macera Paris’te başlamış ve bizlere güzel işlerin olacağının sinyalini vermişti. Ev sahibi olduğumuz EuroBasket 2001’de tüm zorluklara rağmen basamakları tek tek tırmanarak avrupa ikinciliğine uzanmıştı.

Kadroda deneyimli oyuncularla birlikte yer alan Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu ve Kerem Tunçeri gibi genç oyuncular için çok büyük bir deneyim olan bu turnuva, 87 jenerasyonuna bu kültürü aktaracak ve ülke basketboluna ışık tutacaktı.

Tecrübesiz madalyaya uzanan 79 jenerasyonunun EuroBasket 2001’den sonra sürekli beklentilerinin altında kalması bir yana, 2010 Dünya Kupası, bu projenin hatalı bir karar olmadığını göstermek adına belki de son fırsattı.

Tarihimizin en iyi mücadelesini Slovenya karşısında veren 12 Dev Adam, çekişmeli bir yarı finalde Sırbistan’ı son saniyelerde turnuva dışında bırakarak finale uzandı. Finalde rakip ABD ile çekişmeli giden maçta 81-64 kaybederek bu kez dünya ikincisi olmayı başarmıştık.

87 jenerasyonu, 12 Dev Adam projesinin ikinci aşamasını oluşturuyordu. Ancak 87 jenerasyonundan beklenen verim alınamadı. Sonraki süreçte verilen yanlış kararlar projenin sürdürebilirliğini tehlikeye atsa da altın bir jenerasyonun geleceği günleri biliyorduk.

İşte şimdi 96 jenerasyonu ile yeni bir Dünya Kupası heyecanı bizleri bekliyor. Bu kez ev sahipliği avantajımız olmayacak. Üstelik ABD ile aynı grupta olmak bizim için zor bir başlangıç olacak.

Bu turnuva, ülke basketbolunun kaderini belirleyecek bir noktada duruyor. Turnuvada son 8’e kalma ihtimalimiz yüksek ancak mevcut oyunumuzdaki hataları, özellikle hazırlık karşılaşmalarında yaptığımız bariz hataları sonlandırmalıyız. Özellikle tam saha pas ile rakibe altın tepside sunduğumuz basit sayılar oyunun gidişatını doğrudan etkiliyor.

Kadroda NBA’de oynayan 3 oyuncumuz bulunuyor. Hazırlık turnuvalarındaki performansları bizi üst tura rahatlıkla taşıyacaktır. Furkan Korkmaz’ın dünya kupasına hazır olduğunu ve terinin son damlasına kadar mücadele edeceğini gözlemliyoruz. Özellikle bu yaz şutunu ve dayanıklılığını ciddi oranda geliştiren Furkan, NBA’de de daha uzun süreler alacaktır.

Cedi Osman hazırlık maçlarında biraz beklenenin altında bir performans sergiledi. Bunu hazırlık maçlarına bağlamak doğru olur. Müsabaka dünya kupasında olunca gerçek Cedi’yi göreceğimize inanıyorum.

Ersan İlyasova ise tam bir veteran. Saha içinde ve dışında takıma verdiği katkılarla belki de turnuvadaki en önemli avantajımız. Bucks ile güzel bir sezon geçiren Ersan’dan altın jenerasyonun alacağı çok şey var. Özellikle avrupa ligi ve NBA’de 11 yıllık deneyimi ile rakiplere zor anlar yaşatacaktır.

Ufuk Sarıca’nın kurduğu sisteme genç oyuncuların adaptasyon sağlaması, bu turnuvaya erken veda etmeyeceğimizi işaret ediyor.

Eğer evdeki hesap Çin’de uyarsa, Olimpiyat vizemizi alarak turnuvayı başarıyla sonlandıracağız. Bunun için kupayı ilk 7’de bitirmemiz gerekiyor. Tolga Geçim ve Berk Uğurlu dışında kadroda eksik bulunmuyor.

Eğer Japonya ve Çekya’nın oyun stratejilerine karşı doğru hamlelerle sahada olup ikisini de rahatlıkla geçemezsek, hayallerimiz suya düşecek. Grup maçlarına tam konsantrasyon ve odaklanma ile hazırlanıp 2’de 2 yapmalıyız.

Bunu başarırsak çeyrek finale uzanmak bizim için hiç zor olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar