Elzemmiş değil mi!!

Ligin 21.haftası erteleme maçında Konyaspor, deplasmanda 43 puanı olan direkt rakibi Başakşehir ile karşılaştı. Hani bir laf vardır ya çarşambanın gelişi salıdan belli olur diye aslında ikinci yarı başlarken Konyaspor için durum tam da böyle idi.

Önce zirve için çıkılan kritik Trabzon maçını bariz defans hataları ile kaybeden Konyaspor, sonra evinde 4 gol attığı Kasımpaşa maçını yine bireysel hatalar sonucu yediği 4 gol sebebiyle kazanamadı. Son olarak ise erteleme maçında yine öne geçtiği maçta Başakşehir karşısında ikinci yarıda yediği iki gole engel olamadı ve sahadan yine yenik ayrılarak son üç maçta 8 puan kaybetti.

Burada en zor durumda olan bence hocamız İlhan Palut her ne kadar elinden geleni yapsa da maalesef imkanlar kısıtlı olunca eli kolu bağlanıyor.

Şöyle hafızaları zorlayalım. Rahmetli Ahmet Çalık vefat ettikten sonra Konyaspor kaç gol yedi ve bu gollerden kaçı bireysel hatalardan kaynaklandı? Hani Sayın Başkan devre arası transfer döneminde elzem değil demişti ya geldiğimiz noktada maalesef yerleri dolmayan mevkiler çok can yaktı. Oysaki çok fazla değil iki kayıp yerine stoper ve kanat ile bir orta saha gerekliydi ama elzem olmadığı için alınmadı ve İlhan hoca kaderi ile baş başa bırakıldı.

Öyle ki stoper mevkisinde Altay ve Başakşehir maçında orta saha oyuncusu Musa Çağıran oynamak zorunda kaldı. Tamam borçların yarıdan fazlası ödendi, kontrollü de gidilsin ona sözümüz yok da o kadar acil elzem iken yapılmayınca bu da saha sonuçlarına yansımaya başladı. Kar zarar hesabı yapılacak olursa diyelim ki istenilen yapıldı ve belli bir harcama yapıldı transfere devre arasında ve ligi ikinci bitirdi Konyaspor işte o vakit yayın geliri, ayak bastı parası, ve başarı geliri ile kulüp ihya olabilirdi.

Şimdi geriye 12 maç kaldı ve çok zorlu maçlar olacak. Burada taraftara düşen sonuna kadar takıma ve İlhan hocaya sonuna kadar destek olmaktır. Çünkü bilinmelidir ki bu kısıtlı kadro ile ikinciliği korumak mucize kadar zordur. Mental olarak kırılmamak gerekir özgüven kaybına uğramamak da çok önemli olduğu için sonuna kadar desteğe devam edilmesi çok önem arz eder.

Evet çok zordur böylesine kısıtlı bir kadro ile yola devam etmek zorunda olmak ama şu aşamada yapılacak bir şey de olmadığına göre sezonun kalanını bizi buraya getiren bu oyuncu kadromuz ile tamamlayacağız. Öyle ki bu hafta oynanacak olan Alanya belki de lig ikinciliği için bir kırılma maçı olabilir. Sebebi ise hem direkt rakibimiz olması hem de diğer takımlar ile olan makasın kapanması ve Konyaspor’un artık kredisi kalmamasıdır.

Zorlu bir periyot bizi bekliyor Alanya maçından sonra içerde Galatasaray ki küme düşme tehlikesi içinde. Sonra da üst üste Kayseri ve Fenerbahçe gibi zorlu iki deplasman maçları var ki zorluk derecesi çok yüksek maçlar olduğu bellidir. Şimdiden karamsarlık yapmaya gerek yok ama ortada kadronun baya zafiyet içinde olduğu gerçeği maalesef ilerleyen haftalar için herkesi kara kara düşündürüyor.

Bu arada hakemlerin de 3-4 haftadır ince ince Konyaspor’u doğradığını da es geçmeyelim öyle kararlar veriyorlar ki oyuna skora etki ediyor. En yakın örnek son oynanan Başakşehir maçında kaleci Volkan ceza sahası dışında Çikaleshi’yi direk engelledi ve son adam kırmız kart faul verilmesi gerekirken devam etti oyun top döndü bizim yarı alanda çok benzer pozisyona faul çalındı ve pozisyon gol ile sonuçlandı. Bunların hiçbiri tesadüf değil bekliyorduk ama bizim hakemlere rağmen kazanacak kadar güçlü kadromuz olmadığı için sonuçlar da böyle oluyor.

Şimdi önümüzdeki ilk maça odaklanalım ve Alanya maçında kırılmadan kazanıp en azından biz de ikinci olmak için söz sahibiyiz demeliyiz. Her şeye rağmen oyuncu grubu ve hocamızın yanında olmalıyız, sonuna kadar takıma destek olmalıyız sezon sonu eleştiri gerektiği kadar yapılır. Alanyaspor maçında görüşmek üzere hoşça kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar