Fenerbahçe'den Ergin Ataman'a sert eleştiri

Fenerbahçe'den Ergin Ataman'a sert eleştiri

Fenerbahçe Başkan Vekili Özsoy, play-off maçında sakatlanan Datome için ambulans tahsis edilmemesi iddiasıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında Ergin Ataman'a sert eleştiriler yöneltti

 Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Semih Özsoy, Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman'ı sert ifadelerle eleştirdi.

Özsoy, Anadolu Efes ile oynanan Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında sakatlanan Fenerbahçe Bekolu basketbolcu Luigi Datome için ambulans tahsis edilmeme iddiasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Ülker Stadı'ndaki basın toplantısına katılacağı açıklanan kulüp başkanı Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği Vakfının toplantısının uzaması nedeniyle toplantıda yer alamadı.

Semih Özsoy, Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynanan serinin 5. maçında insanlık namına üzücü olayların yaşandığını ileri sürerek, "Seride epeyce yol kat ettik. Basketbolun güzelliklerini konuşmamız en büyük dileğimizdi. Şu ana kadar sessiz kalmamız bazı kesimler tarafından eleştirildi ama biz olması gerektiği gibi 'Basketbolu basketbolculara bırakalım.' dedik. Gelinen noktada bazı şeyleri dillendirmek kaçınılmaz oldu. Dün akşam yaşanan olaylar basketbol dışında insanlık namına üzülecek şeylerdi. Travma riskiyle karşı karşıya kalan bir oyuncumuz ambulansla hastaneye götürülmemiştir." diye konuştu.

Ergin Ataman'a sert eleştiri

Özsoy, Ergin Ataman için, "Anadolu Efes'in antrenörü, geçmişten kalan arsızlığı sermaye edinmiş üslubuyla bunun kendisine katma değer sağladığının tadına varmış ve bunu her yerde kullanmayı bir avantaj olarak görmüş." ifadelerini kullandı.

Federasyon yetkililerinin Ataman'ın yaptıklarına sessiz kaldığını savunan Özsoy, "Yaşananların en başında ilk olarak Sayın Ali Koç'a 'azmettirici' dedi. Federasyon bununla ilgili hiçbir şey yapmadı. 'Can güvenliğim olmadığı için Ataşehir'e gitmeyeceğim.' demesi yanına kar kaldı. Bu zatın Kızılyıldız ve büyük Karşıyaka camiasıyla sıkıntıları var. Türk basketbolunda, sporunda görülmeyen şeyleri bu arkadaşla yaşadık. Polis şapkasıyla maça geldi, çelik yelekle maça çıktı, en sonda da kulaklıkla çıktı. Bu provakasyonları yapıp, kardeşi kardeşe kırdıracak duruma getiren kişi bir de azmettirmekle suçluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ataman'ın yaptıkları konusunda yalnız olmadığını ileri süren Özsoy, şöyle devam etti:

"Bugün hiç istemesek de geçmişte kalan hesaplarını gündeme alan, durumdan vazife çıkaran birisi bu arkadaşa bir şey yapsa Ali Koç azmettirici diye zor durumda kalır mı, kalmaz mı? Biz birlik ve beraberlik olsun diye sesimizi çıkarmadık. Federasyon bir şey yapar diye bekledik ama yapanın yanına kar kalıyor. Anladığımız ve çözdüğümüz kadarıyla bu konuda da tek değil. Buna kendi kulübünün sessiz kalması, 'Sen ne yapıyorsun?' dememesini bir planın bütünü olarak değerlendiriyoruz. Ambulans vakası da zaten 'Ben yaptım oldu', 'Ne istersem yaparım' keyfekederliğinin sonucudur. Oyuncunun hayati durumu göz önündeyken yapılması bizi ürkütmüş ve üzmüştür."

"Biz şampiyon olacağız"

Semih Özsoy, 3-2 geride oldukları seride iki maçı da kazanarak şampiyon olacaklarını söyledi.

Konuşmalarının nedeninin maç skorları olmadığını aktaran Özsoy, "Herhangi bir mağlubiyete veya başarısızlığa kılıf arayacak durumda değiliz. Biz şampiyon olacağız. Onları hem kendi sahamızda hem de deplasmanda yeneceğiz ve şampiyon olacağız. Artık birilerinin bunlara 'dur' demesi gerek. Kardeşi kardeşe kırdırma boyutu kontrolün dışına çıkmaya başladı. 1980'den beri salonda basketbol maçı izlerim ama hayatımda ilk kez otomatik silahlı polisi salonda gördüm. Buralara davet edilmeleri korkutucu bir şey." diye konuştu.

Semih Özsoy, Ergin Ataman'ın başka camialarla da sorun yaşadığını belirterek, "Buralara nasıl geldiğimizi herkes kendisine sormalı. Anadolu Efes'in antrenörü başka takımların antrenörüyken de bunları yaptı. Sadece Fenerbahçe değil aklınıza gelecek her camia ile karşı karşıya geldi. 2015'te Sayın Obradovic yüzüne tükürüldüğünde, bir büyük basketbol üstadı olarak provake etmeden yürüdü gitti. Biz bunları hiç kullanmadık. Kullanmamak bir teşekkürü gerektirirken biz eleştirildik." ifadelerini kullandı.

Haklarında yalan ve iftiraya dayalı tutanak tutulduğunu iddia eden Özsoy, şunları kaydetti:

"Antrenörün yaptıklarına her ortamda karşı gelen, onun ahlaki değerlerini eleştirip şikayetçi olan federasyon yetkilileri takdir haklarını ondan yana kullanıyor. Seyircimize yapılanların Ergin Ataman'ın yönlendirmesiyle yapıldığını bir kez daha ispatladılar. Tabii ki anons gereklidir, ikazlar yapılmalıdır ama serinin başından beri taraftarımıza yapılanlar kabul edilebilir değil. İşi basketbolun bekası olması gereken federasyon ve federasyon yetkilileri daha provokatör bir rol sergilemektedir. Bunlara bir düzenleme gelmelidir. Gözlemci raporu kimler tarafından yapılıyor? Gözlemci raporu adı altında istediğini yazabilenler kulüplere veya şahıslara inanılmaz ceza kesiyor. Bunu da bu seride abartılı bir şekilde gördük."

"Ataman, Türk basketbolunu elinde oyuncak etmeye çalışıyor"

Semih Özsoy, Ergin Ataman'ın daha önceki maçlarda yaptıklarından bahsederek, "Ergin Ataman'ın Türk basketbolunu elinde oyuncak etmeye çalışması, federasyonun da buna alet olması kabul edilebilecek bir şey değil. Fenerbahçe seyircisi, hiçbir zaman hiçbir antrenör veya sporcuya yapmadığı şeylerden itham edilmemeli, zan altında bırakılmamalıdır." dedi.

Fenerbahçe Beko Başantrenörü Zeljko Obradovic'in örnek alınması gerektiğini söyleyen Özsoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Uzun yıllar içinde yöneticilerin yöneticilere, taraftarların yöneticilere veya sporculara küfrünü duyduk ama İspanya'da yaşadığımız Ergin Ataman'ın taraftarımıza ettiği küfrün bir örneğine rastlamadık. Bunu bir bütün olarak değerlendirmek lazım. Seyircinin küfür etmemesi lazım, tasvip ettiğimiz bir şey değil ama neden Ergin Ataman sorusunu da sormamız gerek. Doğru değildir, yapılmaması lazım ama Obradovic'in kendisine yapılan iğrenç saldırıda sergilediği üsluptan sonra hiçbir taraftarın kendisine kötü söz söylememesi bence Ergin Ataman tarafından örnek alınması gerek. Arsızlığı sermaye edindiği için 'ben yaptım oldu' endamıyla Sayın Ali Koç'a 'Benden özür dilemeniz gerekecek.' deme cüretini kendinde bulmuştur. Kaldı ki sükunete davet ettiğimiz Fenerbahçe taraftarına ağır hakaret ederek bizi pişman etmiştir. Taraftarlar küfür etmesin ama ettiği kişiler ve ona ceza vermeyen federasyon yetkilileri de yaptıklarını tekrar gözden geçirsin."

"Yaşananların ucunun nereye gideceğini kestiremiyoruz"

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili, Ergin Ataman'ın hırsının kin ve nefrete döndüğünü iddia etti.

Anadolu Efesli basketbolcuların eşlerinin Fenerbahçe taraftarını provoke ettiğini savunan Özsoy, şöyle konuştu:

"Artık biz de yaşananların ucunun nereye gideceğini kestiremiyoruz. Ergin Ataman ve ona çanak tutanlar tarafından nasıl bir iklim yaratıldı ki dünyanın öteki tarafından gelmiş Anadolu Efes basketbolcularının eşlerinin yaptıkları camiamız tarafından kabul edilebilir değil. Aynen kendilerine iade ediyoruz. Provakasyonlar, dans adı altındaki hakaretler, söyleyemeyeceğim hareketler var. Bu insanlar bile ne kadar etkilenmiş ve bizi ne kadar düşmanca görmüşler ki bunları yapıyorlar. Bu iklimi sağlayan Ergin Ataman'ın kendisidir. Ambulans olayından sonra açıklama kaçınılmaz olmuştur. Artık hırsın, kin ve nefrete dönüşmesidir. Bu bizim için, Türk basketbolu ve Türk sporu için tehlikelidir. Her fırsatta bakanları, yetkilileri göreve davet eden Ergin Ataman ile buna çanak tutan federasyon yetkilileri ne yaptıklarını oturup düşünmelidir. Hakemler, federasyon, Ergin Ataman... Bu camianın da bir toleransı vardır ve bunu da taşırmamak gerekir."

"Takımımız, böyle ucuz şeylere pabuç bırakmayacak"

Özsoy, sarı-lacivertli takımın zorlu süreçten geçmesine rağmen şampiyon olacağına inandığını söyledi.

"Takımımız, böyle ucuz şeylere pabuç bırakmayacak, çıkıp oynayıp şampiyon olacaklar." diyen Özsoy, şunları kaydetti:

"Bu süreçte çok sakatlık yaşadık. Oyuncularımızın yakınlarını, camiamızdan değerli insanları kaybettik. Süreç başladığında maçı seyrediyorlardı ama sonunu göremediler. Bizim onlara şampiyonluk borcumuz var. Şampiyon olacağız ama insanların huzur içinde ve sağlıklı bir ortamda olmasını bekliyoruz. Ortaya fitne ve fesat sokup, sonra kulaklıkla sahaya çıkıp federasyondan da ikaz almamak hoş bir durum değildir. Anadolu Efeslileri, federasyonu ve Ergin Ataman'ı bir kez daha ikaz ediyorum. Ne olur bunu böyle yapmayın. Bir şampiyonluğa, kupaya değmez. Biz, mücadele ederek bu çirkeflikleri yapmadan nasıl alacağımızı göstereceğiz."

"Ataman'ın hocalığı yetmiyor"

Semih Özsoy, Ergin Ataman'ın teknik adamlığının yetersiz olduğunu ileri sürdü.

Ataman'ın probleminin kendi kendisiyle olduğunu savunan Özsoy, "Şimdiye kadar bundan beslendiği için bir şey söylemedik. Adını anmak, kendisini dikkate almak istemedik. 'Bizden uzakta olsun.' dedik ama bunla da kurtulamadık. Bunu bir geçim kaynağı yaptığı, hocalığı yetmediği için açığını bununla kapatmaya çalışıyor. İyi hoca, büyük hoca, iyi insan örneği Zeljko Obradovic'tir." diye konuştu.

1970 ve 1980'li yıllarda basketbol seyircisinin "daha elit" olduğu yönündeki bir yorum üzerine Özsoy, "Oradaki elitlikte en büyük şansımız Ergin Ataman o dönemlere yetişemedi. Basketbol Federasyonu, kendisiyle çalışacak kadar ahlaklı ve etik görmedi. Fazlasıyla layık, hakkıyla yapan Ufuk Sarıca hocayı getirdi. Aslında bugün yaptıklarına sessiz kalmaları kendileriyle çelişiyorlar. Bizlere ceza vererek, sindirerek bir yere ulaşamazlar. Ne Fenerbahçe yöneticisini susturabilir, durdurabilirler ne de kaçınılmaz sondan kurtulabilirler. Bunu onların yapması lazım. Türkiye'de bunu yapan kişi bellidir. Ergin Ataman'ın sıkıntılı olduğu onlarca camia sayabilirim. Bu tip insanların Türk sporundan çekildiği takdirde güzel günlerin olacağını tahmin edebiliyorum." ifadelerini kullandı.

Muhabir: Emrah Oktay

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.