İl Müdürü Şahin: "İslami Dayanışma Oyunları Konya'ya büyük katkı sağlayacak"

İl Müdürü Şahin: "İslami Dayanışma Oyunları Konya'ya büyük katkı sağlayacak"

Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin, Konya’nın bir spor şehri haline geldiğini belirterek, İslami Dayanışma Oyunları’nın her yönüyle Konya’ya büyük değer katacağını söyledi

ÖZEL RÖPORTAJ: FATİH ŞEKER

9-18 Ağustos tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek 5. İslami Dayanışma Oyunları için nefesler tutuldu. Oyunların hazırlıkları tamamlanma aşamasına gelirken, kafileler Konya’ya gelmeye devam ediyor. 24 branşta 4 bin 200 sporcunun katılacağı dev organizasyon öncesinde Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin ile bir aya geldik. İl Müdürü Şahin, Oyunların hazırlık süreci ve tesisler noktasında bilgiler verirken, dev organizasyonun Konya ve Konya sporu için önemine vurgu yaptı.

Müdürüm; öncelikle organizasyonun hazırlık süreci ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ben öncelikle teşekkür ediyorum. İslami Dayanışma Oyunlarını hem Konyalı hemşehrilerimize hem de ülkemize sizler aracılığıyla yaptığımız hazırlıkları anlatmak üzere vesile oldunuz. Uzun bir süredir hazırlanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Oyunların Konya’dan yapılacağını müjdelemesinden sonra hazırlıklarımıza başladık. Hazırlık sürecine pandemi arası girdi ve bir yıl ertelendi. Kararın ardından hem Bakanlık hem de ildeki başta Konya Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Merkez Belediyelerimiz ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve üniversiteler olarak hazırlıklarımızı ve planlamalarımızı yaptık.

Oyunlar için özel olarak kurulan 5. İslami Dayanışma Oyunları Genel Koordinatörlüğü tarafından yürütülüyor bu süreç. Genel Koordinatörümüz Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz. Üç tane Genel Koordinatör Yardımcımız var. Biri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu Bey, diğer ikisi de Bakanlığımızda iki genel müdür yardımcısı. Bunların altında da 14 tane direktörlük oluşturuldu. Sağlık, ulaşım, güvenlik gibi… Bizlerde İl Müdürlüğü olarak koordinatörlük kuruluna kadar süreci getirdik. Ondan sonra da koordinatörlüğe sorunların çözümü noktasında yardımcı ve destek oluyor, katkı sağlıyoruz.

img-4605.jpg

İslami Dayanışma Oyunları, 4 yılda bir düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerin katıldığı çoklu spor organizasyonudur. Oyunların amacı, İslam coğrafyasında spor yoluyla dostluğu, huzuru, dayanışma, kardeşlik ve birlikteliği sağlamaya katkıda bulunmaktır.

Oyunlara 56 ülkeden 4200 sporcu katılım sağlayacak. 1300 gönüllü ordumuz var. Yetmediği takdirde de yedekler de mevcut. İnşallah tesis bazında Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Konya ziyaretlerinde Atletizm Pisti ve Olimpik Yüzme Havuzunun açılışını gerçekleştirdik. 7 Ağustos tarihinde de Konya Veledromunun açılışı planlanmaktadır. 9 Ağustos’ta da inşallah Konya Büyükşehir Belediye Stadı’nda da Oyunların açılışını gerçekleştireceğiz. Bu açılışa ve seyircili olarak oynanacak tüm müsabakalara tüm Konya halkımızı davet ediyoruz. Maçlara girişler ücretsiz olacak.

Organizasyon için Konya’ya önemli tesisler kazandırıldı. Bu tesisler hakkında neler söylersiniz?

Konya Atletizm Pisti ve Olimpik Yüzme Havuzunun açılışı yapılmıştı. Meram Dutlukır mevkiinde Veledronun hemen yanındaki Kamp Eğitim Merkezimin de yapımı tamamlandı. Geçici kabul de yapıldı. TOHM branşında yer alan milli sporcularımız orada konaklayacaklar. Antrenman sahaları ve Olimpik Yüzme Havuzunun içinde olan tam bir spor vadisi oldu. Eski stadyumun yıkılıp Millet Bahçesi yapılmasının ardından Meram’daki spor tesisi sayısı bizi üzmüştü. Ancak Veledrom ve Kamp Eğitim Merkezinin devreye girmesiyle tamamen spor kompleksi haline geldi. Oyunlara hazırız. Tesislerimizdeki imalat, bakım, onarım süreçleri tamamlandı. Temizlik işlemlerinin de tamamlanmasıyla giydirmeler ve diğer görsellerle beraber tesislerimiz hazır hale geldi.

Bu tesislerle birlikte artık Konya’nın tüm uluslar arası şampiyonalara ev sahipliği yapabilecek kapasiteye ulaştığını söyleyebilir miyiz?

Bu tesislerde birlikte artık uluslar arası birçok organizasyonu düzenleyebilecek bir konuma geldik. Konya’mıza da bu yakışır zaten. Bu yıl İslam Oyunları Başkentiyiz. 2023 yılında da Dünya Spor Başkenti olarak dünyada bu unvanı alan ikinci şehir olacağız. Her türlü spor organizasyonuna şehir olarak hazırız. Yeni tesisler ile birlikte mevcut tesislerin de modernizasyonu da yapılarak sporcularımıza daha nezih ortamlar sunulmuş oldu. Konya’mızın artık bir spor şehri haline geldiğini kesinlikle söyleyebiliriz. Biz bundan sonra ‘Spor şehri Konya’ olarak hem konuşmalarımızda hem de sohbetlerimizde bu şekilde takdim edeceğiz.

Oyunlar, sporun yanında Konya’ya farklı alanlarda da katkı sağlayacak. Konya için öneminden bahseder misiniz?

Bu organizasyona sadece spor olarak bakmak yanlış olur. Oyunlar kapsamında 6 bin dolayında bir katılım olacak. Misafirler, seyirciler ve görevliler derken 10-15 bin arasında Konya’mız yurt içi ve yurtdışından insanları ağırlayacak. Bu kişilerin konaklamaları, ihtiyaçları gibi şehre birçok yönden girdisi olacak. Konya’mızın tarihi ve kültürel yapılarını yerinde görme şansı elde edecekler. Birçok kültürel etkinlik de yapılarak Konya’mızın tanıtımı da yapılacak aynı zamanda. Tamamen spor, kültür, sanat, turizm hepsini içine alan çok büyük bir organizasyon.

Farklı branşlarda Konya’nın son dönemde yükselişe geçtiğini görüyoruz. Konya sporunun son durumu hakkında neler söylersiniz?

Konya sporu altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Futboldaki geçen sezonki sıralamamız ve devam eden Avrupa sürecindeki başarılar bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Basketbol takımımız Süper Lig’e çıktı. Ulusal liglerde müsabakalara katılan 48 takımımız var. Hokey Takımımız Süper Lig’e çıktı. Voleybol, hentbol ve diğer birçok branşta altın çağı yaşıyoruz. Burada Konyalı spor ailesinin ve yöneticilerimizin, spora ilgi duyan taraftarlarımızın katkılarıyla bu branşlardaki başarıları hep birlikte gerçekleştirdik.

Özellikle bu konuda Büyükşehir Belediyemize ve Merkez İlçe Belediyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Gençliğe ve spora ciddi şekilde yatırımlarını sürdürüyorlar. Konya Valimizin riyasetinde bizler de kamu kurumları olarak belediyelerimiz, sivil toplum kuruşları, ASKF ve spor kulüplerimiz ile el ele vererek spor çıtasını daha da yüksekler taşımak için mücadele veriyoruz. Altyapılara büyük önem veriyoruz. Bize düşen bundan sonra sporcularımızla beraber olacağız. Onların tesis sıkıntılarını gidermiş olduk. Onlara sportif yönden nasıl katkılar sağlarız düşüncesi ile ortak hareket ederek destek olacağız.

img-4609.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler