Kartal sonunu getiremedi

Ligin 6. haftasında Konyaspor, kendi sahasında zirve ortaklarından13 puanlı Trabzonspor ile karşılaştı. Trabzonspor’un hedefleri ve kurduğu kadro olarak da bakıldığında zor maç olacağı belliydi. Maç başlar başlamaz daha dakika dolmadan sağ bek bölgesinden kademe hatası kaynaklı gol yedi ve maça adeta Konyaspor mağlup başladı. Dakikalar 10 olduğunda Trabzonspor’da Victor Hugo büyük bir hata yaptı ve direkt kırmızı kart görüp takımını on kişi bıraktı. Belki de oyunun kırılma anıydı. Konyaspor zaten iyi iken bir de rakip on kişi kalınca oyun tamamen Trabzon’un sahasında oynandı.

Konyaspor kurduğu büyük baskı ile maçın 20. dakikasında sağ kanattan Serdar Gürler’in mükemmel pasında Endri Çekici’nin harika volesiyle skoru eşitledi. Eksik kalan Trabzonspor ilk yarının kalan bölümünde de varlık gösteremedi. Adeta tek kale oyun oldu ve Trabzonspor’un milli kalecisi Uğurcan yaptığı 8 kurtarış ile Trabzon’un ayakta kalan ender isimlerinden biriydi. Yalnız şunu belirtmeden geçemeyeceğim, milli kaleci Uğurcan skor berabere iken sürekli oyunu soğuttu vakit geçirdi. Bu da milli kaleciye hiç yakışmadı. İlk yarı kaçan birçok golden sonra 1-1 eşitlikle sonuçlandı ve takımlar devre arasına girdi.

 İkinci yarıya tıpkı ilk yarıda olduğu gibi bu kez Konyaspor golle başladı. Golden sonra yine pozisyonlar üreten bir Konyaspor vardı sahada. Ancak böyle maçlarda kuraldır üçüncü golü atıp fişi çekmek gerekir. Çünkü rakip Trabzonspor 17 maçtır yenilmiyordu ve yenilgisi yoktu. Bu da bir puan alsa bile Trabzon cephesi tarafından başarı olarak sayılacaktı, yenilgi almayıp namağlup unvanını koruyacaklardı. Burada skor 1-1 iken kaçan goller takımın 55-75 dakikalar arasında anlamsız bir şekilde skoru korumak için geriye yaslanması Konyaspor adına tek olumsuz durumdu.

 Oyunun son bölümünde korkulan oldu ve Ahmet Çalık’ın uzaklaştırmak istediği top Amir’e çarparak kalemizde gol oldu. Skor 2-2 ye gelince yine Konyaspor üstünlük sayısı için her şeyi yaptı ama kaleci Uğurcan’ı geçemedi.

 Maçın hakemine de değinmeden geçmeyeyim Hugo’ya haklı olarak verdiği kırmızı kartın etkisinde kalarak ikinci yarı bütün takdir haklarını Trabzon’dan yana kullandı. İkili mücadelelerin hepsinde aleyhimize düdük çaldı oysaki verdiği kırmızı kart sonuna kadar doğruydu.

Sonuç olarak tüm gol çabaları sonuçsuz kalan Konyaspor, haftayı harika futbol oynadığı maç sonunda bir puanla kapattı. İlerleyen haftalar için bu durumdan da ders çıkacak şeyler olsa gerek hocamız İlhan Palut gerekli önlemleri alacaktır ve Konyaspor’u daha iyi günler bekliyor diye umut ediyorum. Üç puan ve güzel futbol sonrası haftalarda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar