Konya'da basketbolu ayağa kaldıracağız

Konya'da basketbolu ayağa kaldıracağız

3 sezon Konyaspor’u çalıştıran deneyimli antrenör Aziz Bekir, Konya’da basketbolu ayağa kaldırma adına yeni projeleri hayata geçiriyor. Boşnak çalıştırıcı, Konya’da altyapı destekli bir basketbol kulübü ve buna bağlı basketbol okulları açacak

Kapatılan Konyaspor Basketbol’u 3 sezon çalıştıran Aziz Bekir, Anadolu’da Bugün’e konuştu. Deneyimli antrenör Konya’da biten basketbolu canlandırma adına yeni projeleri hayata geçiriyor.

Hocam 4 aydır basketbola mola verdiniz, neler söyleyeceksiniz?

Uzun süre işsiz değildim. 2 aylık bir tatil sürem oldu ailemle. Ama artık biraz sıkılmaya başladım. Çalışmayı özlüyorum açıkçası.

Bazı takımlarla görüştüğünüz basına yansıdı, neden anlaşamadınız?

Sezon öncesi Türk Telekom ve Yeşilgiresun Belediyespor ile görüştük. Başka kulüplerde oldu. Farklı sebeplerden dolayı olmadı.  

Konya’da bir spor kulübü ve spor okulları projeniz var, bunu açar mısınız biraz?

Konya’daki basketbol kulüpleri sürekli kapanıyor. Belediyeler ve iş adamlarına çok bağlı kaldı bu. Devamlılığı olan bir basketbol kulübü yok şehirde. Oysa basketbol potansiyel ve sevgisi var bu şehirde. Ben bir basketbol kulübü kurmak istiyorum. Kulübün adı da ‘Konya Basketbol Severler Kulübü’ olacak. Renklerini de yeşil-beyaz yapmak istiyoruz. Bu dernek çatısı altında olacak. Bunun için 7 kişiye ihtiyaç var. Konya’da basketbolu seven 7 kişi ile bu yola çıkacağız. Profesyonel olarak antrenörlüğü 7-8 yıl daha yapacağım ve sonra Konya’ya çekileceğim. En iyi olacağım çağlarda da kuracağım basketbol kulübünün başına geçeceğim tamamen. Bu kulüp maddi ve manevi anlamda bağımsız olacak. Maddi açıdan bağımsız olması için basketbol okulları olacak ve gelir oradan gelecek. Manevi açıdan ise basketbol seven insanlar bu kulübün bir parçası olacak. Ben gerekirse yurt içi ve yurt dışında bir takım çalıştıracağım ve Konya’dan ayrılacağım. Ama kulüp devam edecek. Altyapıyı ve hocalarımızı kendimiz yetiştireceğiz.

Belli bir süre sonra altyapı oyuncularımız hazır olacak, bütçemiz ve hocalarımız olacak. Bu kulüp 2.Lig’de oynayabilecek bir kulüp olacak. Sürekli oyuncu yetiştiren bir sistem. Bizim bütçemiz çok büyük olmayacak ve Konya’da altyapıdan yetişen oyuncular bu kulüpte forma giyecek. Oyuncular için ‘bir gün kulübüm var, bir gün kulübüm yok’ sorunu olmayacak. Bir gün gelir bir şirket size sponsor olup desteklemek istiyoruz ve yukarılara çıkalım derse, bu işe gireriz ama biz prensiplerimizden kesinlikle taviz vermeyeceğiz.

Altyapıdan çıkan oyuncuların her zaman bir kulübü olacak. Bu kadar büyük bir şehirde kulüpler kapanıyor. Yakışmıyor açıkçası. Biz çocuklarımızla Konya’ya yerleştik ve kendimizi artık Konyalı görüyoruz. Konya basketbolu içinde hizmet etmeye devam etmek istiyoruz.

Uzun vadede başka projeleriniz var mı?

Uzun vadede projelerimiz arasında bir arsa temin edip salon kurmak var. Kendi salonumuz olacak. Bizim kulüp vakıf amacında olacak. Biz öldükten sonra da bu salon ve kulüp Konya’ya hizmet etmeye devam edecek. Benim hayalim bir basketbol kampusu yapmak. İçerisinde salon ve diğer basketbol faaliyetlerin olabileceği bir yer.

Böyle bir proje Türkiye’de yok. Öldükten sonra Konya’da kalıcı bir eser bırakmak istiyorum. Sadece cami ve çeşmelerle vakıf eseri mi olacak, neden bir basketbol kulübü olmasın bu? Benim işim basketbol. Ben de bu işe yöneldim. İlk olarak salonu bulur bulmaz hemen bu projeye başlamak istiyoruz.

Bu projede asıl amacınız nedir?

Amacım bu proje ile basketbolun Konya’da kalıcı olmasını sağlamak. Konya’nın başka şansı yok. Konya’nın tarihine bakalım. Kombassan Konyaspor’dan bu yana kadar bir sürü kulüp kapandı. Ne vardıysa hep kapanıyor. Demek ki bu olmuyor bu şekilde. Sağlam bir altyapı ile bunun üstesinden gelmek istiyoruz. Konya’da basketbolu ayağa kaldırmak hedefindeyiz. Barış Özcan ile bu işe başladık.

Basketbol akademinizde nasıl bir eğitim anlayışınız olacak?

Çocuklar bir kere doğru basketbolu öğrenecek. İkincisi biz doğru insan olmaya çalışırken çocuklarında bu yolda olması yolunda çaba göstereceğiz. Üçüncüsü bizim programda tüm hafta hizmet vereceğiz basketbol akademimizde. 24 saat hizmet verebilecek bir proje. En pahalı ama aynı zamanda en kaliteli hizmeti sunacağız.

Konyaspor kapatıldı, bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Olmaması lazımdı. Yaşanan bu olaylar beni bu projeyi yapmaya sevk etti. Bu proje aklıma geldi. Kocaman Konya şehri için çok üzücü.  1.Lig’e düşsen ne olacak? Bir basketbol sevgisi varsa küme düşme fark etmez. Demek ki bunun basketbol sevgisiyle alakalı olmadığı bir durum. Demek ki başka bir amaç vardı. İnsan sevdiği bir şeyi hemen terk eder mi? Çünkü sevgi var. Ama iş çıkar amaçlı ise terk edersin tabii. Ama idari bir konu sonuçta. Keşke kapanmasaydı ama bu benim işim değil.

Konyaspor’un yanında Selçuklu Belediyesi’de profesyonel şubeyi kapattı, bu sizde nasıl bir etki yaptı?

Biz basketbol severler olarak çok üzüldük ama bu belediyenin işi. İşin içinde ne olduğunu bilemiyoruz. Bencil olmamak lazım. Kötü niyetleri yoktur.  Ama bir gerçek var ki büyük bir yara oldu basketbol adına çekilmeleri. Ama belki de yapmak zorundalardı. 

YARIN

Takımdan gönderilmesinin perde arkası

Sezonun ikinci yarısında Konyaspor nasıl sıfır çekti?

Sean Williams neden daha önce gönderilmedi?

Mullens’i kim takıma getirdi?

Sayı kralı Clay Tucker’ın gönderilmesinde neler yaşandı?

3 sezonda Konya’da hangi şanssızlıkları yaşadı?

FATİH ŞEKER

Haberin videosunu Web TV'mizde izleyebilirsiniz...

img_0267.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.