Konyaspor Çok 'Çekiçi'

Ligin 17. haftasında Konyaspor kendi sahasında  ligde 21 puan ile 14.sırada yer alan Antalyaspor ile karşılaştı. Maç başladığında iki takım da birbirini deniyor ve boşluk arıyordu. Antalyaspor daha çok geride bekleyip ani kontrataklar ile hücuma çıkmayı planlamış ve geride daha çok adam ile bekliyordu.

Ama iki hafta önceki Malatya gibi sadece geride beklemedi, Antalyaspor ilk yarı başlangıcında önde baskı yaparak Konyaspor’un geriden rahat top çıkarmasına engel oldu. Bunda orta sahadaki Amir ve Soner’in boş alan bulup top almayışının da önemli etkisi oldu.

   Her ne kadar Konyaspor hücumda etkisiz kalsa da defansif anlamda Antalyaspor’da fırsat vermedi. İlk yarıda oyun çok sık duruyor ve rakip oyunu sürekli soğutarak zaman kazanmak için elinden geleni yaptı. Burada değinmeden geçemeyeceğim hakem Arda Kardeşler konusu daha atandığı ilk anda tedirgin olmuştum haksız da değilmişim. Gösterdiği sarı kartlar rakibe vermedikleri sanki Konyaspor deplasman takımı gibi tavırları ile adeta herkese saç baş yoldurdu. İlk yarı baştan sona İlhan hocanın da dediği gibi beraberlik maçı gibiydi ve öyle de sonuçlandı.

  İkinci yarı başlarken İlhan hoca oyunda çok etkisiz olan hem hücumda hem defansta sahada olmayan Amar’ı çıkaracak diye beklerken Soner çıkıp yerine Mpoku girdi. Bu değişiklik ile orta sahada Konyaspor daha etkili olmaya ve topa daha fazla sahip olmaya başladı. Antalyaspor da ilk yarı kadar önde pres yapamayınca oyun rakip sahada oynanmaya başladı.

İlk yarıya oranla bu sayede daha fazla gol için tehlike oluyor ve rakip ceza sahasında daha fazla görünüyordu Konyaspor. Lakin rakip Antalyaspor etkili yönlerini bildiği için Konyaspor’un özellikle Serdar ve Bytqı’ye iyi önlem almış, en az iki futbolcu ile savununca ortadan dikine gitmek ya da şut tercihi ile defansı açmaya çalıştı Konyaspor.

  Maçın sonları yaklaştıkça stres dolu dakikalar artmış olup İlhan hoca da oyuna müdahaleler yapmıştı. Oyuna Ahmed Hassan, Michalak ,Endri Çekici girdiler. Bu değişikliklerden sonra yine Serdar sol kanada geçti ve orada da etkili oyununu sürdürdü ancak 84.dakikada sakatlanıp yerini Alper Uludağ’ a bıraktı. Umarız Serdar’ın ciddi bir sakatlığı yoktur , çünkü Konyaspor için çok önemli bir yeri var oyun planında. Artık oyunda son anlar hatta uzatma dakikaları gelmiş ve oyunun çok durmasına rağmen sadece 4 dakika oynanmayan süre verilmişti.

Konyaspor var gücüyle gol için rakip kalede pozisyon ararken beklenilen o gol taç atışından geldi. Maçta 90+2 oynanırken Skubiç’in taç atışından gelen topunu Ahmed Hassan kafa ile aşırttı ve Endri Çekici topu ağlara gönderdiğinde tribündeki herkes çılgınlar gibi sevinmiş, buz gibi havada herkesin içi ısınmıştı.

 Kalan kısa sürede başka gol olmadı ve Konyaspor çok değerli bir 3 puan daha alıp zirve yolunda emin adımlarla yoluna devam etti. Ayrıca Konyaspor’un rakipleri Alanya, Hatay ve Başakşehir’in puan kaybetmesi de pastanın kreması oldu.

Artık önümüzdeki hafta oynanacak olan Hatay maçı bir kat daha önemli hale geldi zira alınacak 3 puan ile hem arayı açacak hem de ilk yarıyı ikinci sırada bitirmeyi garanti altına alacak Konyaspor. Bu duygu ve düşüncelerle Hatay maçında görüşmek üzere kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar