MHK Başkanı Yusuf Namoğlu: "Bu sezon çok zor olacak

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu: "Bu sezon çok zor olacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Türk hakemliğinde yeni dönemin istikrar üzerine kurulacağını söyledi.

MHK'nin yeni başkanı Yusuf Namoğlu, kuruldaki hedefleri, değişen kuralları ve yeni sezon öncesi beklentilerini değerlendirdi. Bu görevi 2011 ve 2014 yıllarında iki defa kısa süreli yürüten Namoğlu, bu sefer başkanlığa kısa, orta ve uzun vadeli planlarla geldiklerini belirtti. Daha önceki iki döneminde 7-8 aylık sürelerde görev yaptığını anımsatan Namoğlu, "O dönemlerde hafızamızda olan kısa, orta ve uzun vadede planladığımız çalışmaları hayata geçirememiştik. Başarılı olabilmek için süreklilik ve istikrara ihtiyaç vardır. Temennim bu istikrarı sağlayıp Türk hakemliğini daha iyi bir yere getirmek." ifadelerini kullandı.

BU SEZON DAHA ZOR

Yusuf Namoğlu, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) 56 kural değişikliği yapmasıyla bu sezonun kendileri için daha da zorlaştığını vurguladı. IFAB'ın tarihinde ilk defa bu kadar köklü değişikliklere gittiğini anlatan Namoğlu, "Bu sezon geçtiğimiz sezonlardan çok daha zor. IFAB daha önce böyle köklü bir değişiklik yapmamıştı. Kurallarda çok önemli değişiklikler var. Bu değişiklikleri hem futbolculara hem de antrenörlere iyi anlatmamız gerekecek, yoksa sahada hakeme tepki ve itirazlar artacaktır. Bu nedenle gerekirse takımların da ayağına giderek bunları anlatmaya çalışacağız ve sezonu minimum tepkilerle kapatmaya çalışacağız." şeklinde konuştu.

"Sahada olacakları düşünemiyorum"

Tecrübeli futbol adamı, penaltı vuruşundaki değişikliğin en ilginç kurallardan biri olduğunu aktardı.

Futbolcunun penaltı vuruşunu yapmadan önce kaleciyi aldatmak için artık duramayacağını dile getiren Namoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Örneğin, Messi penaltıyı atarken bir aldatma hareketi yapıyor. Önceden penaltı tekrar ediliyordu. Şimdi ise aldatmadan dolayı hakem penaltıyı iptal ediyor ve penaltı kullanan takımın aleyhine endirekt serbest vuruş veriyor. Böyle bir pozisyonda sahada olacakları düşünemiyorum. Zor bir takım değişiklikler meydana geldi. Bu yüzden biz de takımlara bunları anlatacağız ki onlar de antrenmanlarda çalışmalarını bu şekilde yürütsün. Değişen oyun kurallarını bilirsek kargaşa olmaz. Aksi takdirde seyircisi, oyuncusu, antrenörü, hakeme hücum edecektir."

"TFF gerekli duyarlılığı gösteriyor"

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimini "karanlık gece" olarak niteleyen Namoğlu, bu örgütle bağlantısı olan kişiler hakkında TFF'nin gerekli adımları attığını dile getirdi.

TFF'nin bu konunda çok duyarlı olduğunu belirten Namoğlu, "TFF, 100 aşkın kişinin işine son verdi. O karanlık geceyi yaşatan, ülkenin geleceğini zor durumda bırakanlara karşı herkes duyarlı şekilde davranıyor. Bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu da gerekli duyarlılığı gösterdi." dedi.

Türk hakemliği olarak bu yapının sonuna kadar karşısında olduklarını da vurgulayan Namoğlu, bu duruşlarını Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılan hakemlerle gösterdiklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.