ROT-BALANS, TRİGER KAYIŞI, BUJİLER

Bir otomobilde tekerlekler ve direksiyon arasında tam bir uyum yok ise, bir miktar kaçıklık varsa problemi çözmek için tekerleklere denge (balans) ayarı yapılır. Lastikler titreşime girer ve merkezkaç kuvvetleri oluşursa otomobili kontrol ederken aracınız, elinizde olmayan bir takım hareketleri yapmaya başlar. Bu önemli problemin çözüm ise basittir. Çok küçük gramajlardaki kurşunları tekerleklere çakarak yüksek hızlarda konforlu bir sürüş yakalayabilirsiniz.

Triger kayışından kulağı tırmalayan bir ses geliyorsa motorda ciddi bir sıkıntı vardır. Mümkünse en yakın sanayiye giderek direkt olarak tamir ettirilmeli sanayi yakınlarda değilse yolda kalmamak için sağa çekip çekici çağırmak gerekir. Yoksa Allah korusun kayış kopar ve trafiğin felç olması yetmezmiş gibi ciddi bir kazaya sebep olursunuz.

Bildiğiniz gibi bir arıza türü de bujilerin ateşleme yapamamasıdır. Bujideki ya da platindeki paslanma ateşleme sistemini harekete geçirmez. Araç teklemeye başlar ilerleyen süreçte park ettiğiniz yerde çalışmaz ve öylece kalakalırsınız. Çözüm ise basittir. Bölge zımparalayarak sorun çözülecektir. Bir tamirciye götürün ki işi ehline teslim etmiş olun.

Bu haftalık herkesin malumu olan 3 önemli problemin otomobil dünyası meraklıları için yeterli olacağını düşünüyorum. İşin teknik kısmına fazla girmeden küçük ama etkili çözümleri sunmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Anlaşılabildiğimi ümit ediyorum.

Mesele şu ki; taraftar, vitesi arttırıyor, tam hızını almışken en ufak bir virajda futbolcular ve teknik ekip titreşim yapıyor.

Yönetim kayıştan gelen sesi duymuş olacak ki sessizce sağa çekmiş bekliyor. Öyle bilet fiyatlarını düşürmeyle olmaz bu iş! Bir an önce arabayı sanayiye çekip ustaya tamir ettirilmeli. Sezon başında yapıldığı gibi bir kaç yüz bin lira için oyuncu gönderilmemeli parası neyse verilmelidir! Vakit geçirirseniz kayış pahalıya patlar!

Teknik heyet ve oyuncular kontağı kapatırsa bujileri ateşleyen taraftar da bir bakarsınız kontakla bağı koparmış, sesini yükseltmeye başlamış!

Sezon başında yapılan hataların ceremesini tüm Konya çekiyor. Rüzgar maç sırasında hangi yöne eserse takım o tarafa savruluyor. Değerlendirme, analiz yapmak insana işkence gibi geliyor. Sahada yapılan işler sanki tesadüfen yapılan anlık şeyler. Tutarsız, devamı gelmeyen, kendi oyununu tam yansıttı derken dalından kopan yaprak gibi yönünü şaşırmış bir oyuncu grubu sahneye çıkıveriyor. Hiç yoktan pozisyonlarda golü hediye ederek maçı bitiriveriyor Konyaspor. Ayıp oluyor, yazık oluyor!

Daha sıkıntılı günler görmemek için ‘Titre ve Kendine Dön KONYASPOR!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.