Rumi Çocuk Spor Oyunları başlıyor

Rumi Çocuk Spor Oyunları başlıyor

6. Uluslararası Konya Rumi Çocuk Spor Oyunları’nın basın toplantısı yapıldı.

Konya Valisi Muammer Erol,  Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, Avrupa Halter Federasyonu Genel Sekreteri Hasan Akkuş, Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Remzi Ay, Türkiye Spor Yazarları Derneği Konya Şubesi Başkanı Recep Çınar, Şube Müdürleri, İl Temsilcileri, Antrenörler ve Basın Mensuplarının katıldığı toplantıda Rumi Çocuk Oyunları hakkında bilgi verildi.

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Uluslararası Konya Rumi Çocuk Spor Oyunlarında Atletizm, Bisiklet, Halter, Karate ve Taekwondo branşlarında yapılacak. 6.Uluslararası Konya Rumi Çocuk Spor Oyunlarına; Almanya Azerbaycan, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Gürcistan, Hırvatistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Litvanya, Özbekistan, Romanya, Sırbistan, Ukrayna, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 529 sporcu, antrenör ve idareci katılacak.

Toplantıda konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Ersöz, projenin amaçlarından bahsederek, “Sporu bir araç olarak kullanarak ülkemiz sporcularının farklı kültürleri tanımlamalarını sağlamak. Ülkemizde gelecek olan yabancı ülke sporcularına Türk kültürünün en iyi şekilde tanıtılmasını sağlamak. Küçük yaşta spora başlayan ülkemiz sporcularının uluslararası düzeyde spor tecrübesini kazanmalarını sağlamak. Uluslararası spor müsabakalarında ülkemizi temsil edecek sporcu sayısının artışını sağlamak. Sporculara fair-play ruhunu kazandırmak. Yapılacak olan bu sportif faaliyetlerin geleneksel hale getirilerek her yıl düzenlenmesini sağlamak” dedi.

KONYA’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Vali Muammer Erol ise, Konya’da her gün güzel şeyler olduğunu aktararak, “Ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenleniyor. Konya için bu yıl kültür sanat ve spor alanlarında birçok zenginliği bünyesinde barındıran bereketli bir yıl olacak. Bugün tanıtımını yaptığımız 6. Uluslararası Konya Rumi Çocuk Spor Oyunları artık alışagelmiş bir etkinlik oldu. Bu etkinliği düzenlemekte tecrübe sahibi olduk. Ülkeler bu etkinliği yapmadığımız takdirde ‘Bu sene neden düzenlemiyorsunuz?’ diye bize sorar duruma geldiler. Kendini kabul ettirmiş bir etkinlik oldu. Bizim açımızdan önemi de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na denk gelmesi. Dünyada tek olan bayramda Türkiye’de tek olan bir iş yapılıyor” şeklinde konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek da, Konya’da nisan ve mayıs aylarında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğin yapılacağını ve bunların da şehrin tanıtımına çok katkı sağlayacağını söyleyerek, bütün bunların Konya’daki ve Türkiye’deki gelişimin bir göstergesini oluşturduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından toplantı protokol ve sporcuların birlikte hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.