Şenol Güneş: “Elimde Neuer ya da Muslera vardı da, oynatmadım mı?”

Şenol Güneş: “Elimde Neuer ya da Muslera vardı da, oynatmadım mı?”

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Elimde Neuer ya da Muslera vardı da oynatmadım mı? Kaldı ki Tolga, Muslera kadar iyi” diye konuştu.

Şenol Güneş, Türkiye Gazetesi’ne yaptığı açıklamada kaleci Tolga’nın Muslera kadar iyi olduğunu söyledi. Ayrıca Şenol Güneş, bu sezonun sihirli dörtgeninin Talisca, Oğuzhan, Atiba ve Queresma olduğunu söyleyerek, bu futbolcuların çok daha iyi olmaları gerektiği ve Oğuzhan’ın da geçen sezonun üstüne koyması gerektiğini ifade etti.

“MUSLERA VARDI DA BEN Mİ OYNATMADIM?”

Yabancı kalecilere ön yargısı olmadığını belirten deneyimli çalıştırıcı, “Yabancı kaleciye karşı niye ön yargım olsun? Elimde Neuer ya da Muslera vardı da oynatmadım mı? Kaldı ki Tolga, Muslera kadar iyi. Tamam, Avrupa maçlarında ciddi hatalar yaptı; iki yıl öncesi sıkıntılı bir dönem yaşadı, bunları atlattı. Bursaspor’da Frey ile Harun aynı kalitede kalecilerdi, Harun’u tercih ettim, doğru da yapmışım ki bugün milli takımın kalesinde” diye konuştu.

“OĞUZHAN’I BİR YERE BIRAKMAM”

Oğuzhan’ın geçen sezona göre üstüne koyarak devam etmesi gerektiğini dile getiren Güneş, “Bu sezon sihirli dörtgen; Talisca, Oğuzhan, Atiba ve Quaresma. Bunlar çok daha iyi olmak zorundalar. Özellikle Oğuzhan geçen sezonun üstüne koymalı. Teklifler aldığını duyuyorum ama onu bir yere bırakmam. Yine; Tolgay ve Necip’in bu dörtlüye katkı sağlayacağı dönemler olacak. Üç kulvarda mücadele edeceğiz. Her oyuncu, her an hazır olmalı” dedi.

“SÖYLEDİKLERİM ÇARPITILIYOR, SİNİRLENİYORUM”

Söylediklerinin çarpıtıldığından dolayı röportaj vermediğini söyleyen Şenol Güneş, “Röportaj vermiyorum, tesislerde basın toplantısı yapmıyorum, çünkü ben sözlerimin nereye gideceğini iyi biliyorum. Söylediklerim çarpıtılıyor, sinirleniyorum. Bu kulübün bir işleyişi var. Hoca ne yapar? Teknik olarak mevkileri söyler. Ben de zaten onu söyledim, bunda ne var? Doğruya doğru… İstikrar adına Gomez, Sosa, Töre ve İsmail’in gitmesini istemedim. Takım kurmak kolay mı? Oturmuş takımı bozuyor, sil baştan yapıyorsun. Bir takım iyi ise bozulması doğru mudur? Asla! Bozulursa ne olacak? Sil baştan, sinerji kaybı. ‘Bizim gittiğimiz yol doğru değil’ dediğimizde ‘Sen başkana karşısın’ diyorlar. Al başına bela. Ya yeni gelenler istenildiği gibi çıkmazsa? Belki daha iyi olur, onu bilemem ama doğru olan başarılıyı daha başarılarla takviye etmektir. Bunu anlatamadım, anlatmak o kadar zor ki. Ne olursa olsun ben doğruları söylemek zorundayım” açıklamasını yaptı.

“BAŞKAN DA BEN DE GOMEZ’İN KALMASINI İSTEDİK”

Ekonomik olarak Avrupalı rakiplerle aynı durumda olmadıklarını ifade eden Şenol Güneş, “Beşiktaş’a ‘feda’ döneminin ardından 8 yıl sonra şampiyonluk yaşatan bir teknik adam olarak istiyorum ki; çok daha iyisini başaralım. Hem ligi, hem kupaları kazanalım hem de Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkalım. Bu sezon amacımız bu. Gruptan çıkarsak kendimizi başarılı addederim. Bu takımın başarısını başkan istiyor, ben de, oyuncularım da istiyor. İşimiz başarmak. O zaman, ben en iyisi için eksikleri söyleyeceğim, yönetim de katkı yapacak. Başkanla bunları konuştum, ne istediğimi söyledim. Transferler; 6 tane yapıldı ama UEFA’ya liste verdim, hiçbirini görmedim. Keşke daha önce alınsalardı. Maalesef şartlar bu… Başkan da ben de Gomez’in kalmasını istedik, olmadı. Ekonomik olarak Avrupalı rakiplerimizle aynı durumda değiliz. O rahatlığa henüz erişemedik. Biz adamların istemediği, düşünmediği oyuncularla aynı yarışa katılıyoruz. Durum bu” ifadelerini kullandı.

“BİZ ANCAK AVRUPA’DA BÜYÜK TAKIMLARIN KADROSUNDA DÜŞÜNMEDİĞİ OYUNCULARI ALABİLİRİZ”

Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak istemelerinin gayet normal olduğunu belirten deneyimli çalıştırıcı, “Aşağılık kompleksi mi, o da ne? Ben de Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak, şampiyon olmak isterim, kim istemez? Bu gayet normaldir. Ancak hedefe ne kadar yakınız? Burası önemli. Şu anda devler arasında şampiyon olmaya kulüp yapıları müsait değil. Barcelona’nın, Real Madrid, Bayern Münih ile Manchester United’in yaptığı yatırımlar ile seninki bir mi? Değil. Bizim başkanın o yönde vizyonu geniş, hatta birçok başkanın geniş ama kulüp yapıları, futbol kültürü, transfer anlayışları, ekonomik yatırımları aynı mı, değil. Madem Şampiyonlar Ligi’nde şampiyonluk hedefliyorum, Suarez’i, Messi’yi kadromda görmek isterim. Peki, alabilir miyiz, alamayız, 10 yıl sonra yine alamayız. Messi’yi bırak Barcelona’dan mesela Arda’yı alabilir miyiz, değerini bilelim; 40 milyon avro! Gerçekçi olalım, biz ancak Avrupa’da büyük takımların kadrosunda düşünmediği oyuncuyu alabiliriz” dedi.

“BEŞİKTAŞ TARAFTARI HALK TİPİ FAKAT ENTELEKTÜEL”

Beşiktaş taraftarından övgüyle bahseden Şenol Güneş, “Beşiktaş çok büyük bir camia, taraftarı inanılmaz güzel… Mütevazı, demokrat, samimi, halk tipi ama entelektüel. Ben bunu şuna benzetiyorum. İşçi gibi çalışkan, usta gibi akılcı, sanatçı gibi hisli ve üretken. Daha ilk gün beni bağırlarına bastılar. Ben de onları öyle sevdim. Takımı da sahiplendiler. Ancak, bazı futbolculara karşı ayrımcı tutumlarını yadırgadım. Oysa hangi ebeveyn, çocuğunu derste 10 almadı 3 aldı diye ötekileştirir. Aksine, başarı için teşvik eder. Yeni dönemde taraftardan bunu bekliyorum” açıklamasını yaptı.

“FİKRET ORMAN’LA ARAMIZDAN SU SIZMIYOR”

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ile birbirlerini iyi anladıklarını söyleyen Güneş, “Beşiktaşlılar rahat olsun, Başkan Fikret Orman’la aramızdan su sızmıyor. Patron o. Biz sadece durum tespiti yaptık, çarpıtıldı. Birbirimizi iyi anlıyoruz. Başkan mükemmel biri; vizyonu geniş, olağanüstü çalışıyor. Patrona nasıl saygısızlık yaparım? Kaldı ki kimseye yapamam. Beşiktaş’ta Alex Ferguson-Manchester United örneğindeki gibi uzun süreli bir kariyer planlamam yok. Bu sadece benim veya Beşiktaş’la ilgili bir sorun da değil. Ayrıca Ferguson örneği bir hayal, Türkiye’deki hiçbir kulüpte olmayacak şey bu. Çünkü kulüplerimiz Dernekler Kanunu’na göre yönetiliyor. Yapısal reform şart, yönetimlerin profesyonellerle mikro ve makro planları olmalı. Uzun vadeli hedefleri olmalı… Ancak bizde sokaktaki vatandaş; ‘Niye transfer yapmıyorsun’ veya ‘Borcu niye artırdın?’ diye yönetime hesap sorabiliyor. Baskı altındaki yönetimler işi iyi niyetle götürmeye çalışıyor. İngiltere’de bu mümkün mü?” diye konuştu.

“KALICI OLAN KULÜPTÜR”

Türkiye’de oturmuş bir düzenin olmadığını ifade eden Güneş, “Kalıcı olan kulüptür. Bursaspor’da, Trabzonspor’da iyi kadrolar kurduk, takımlar çok başarılı oldu. Sonunda oyuncu gitmek istedi gitti, kulüp ekonomik düşündü, gitti. Teknik adama kızdı, gitti. Sebep ne olursa olsun başarılı oyuncu sonunda gidiyorsa o zaman orada büyük kulüp olgusu ortadan kalkar. Sorun bu. Türk futbolunda maalesef imkanlar değil, borçlar artıyor. Çünkü oturmuş bir düzen yok. Kulübün hedefi belirsiz; oyuncu yetiştirmek m? Şampiyonluk mu? Yoksa kümede kalmak mı? Altyapıdan oyuncu üretmiyorsun, sadece tüketiyorsun. Taraftar transfer istiyor, borç istemiyor. İngiltere’de bir takım, 33 yaşındaki sağ beke 30 milyon avro ödeyip alabiliyor, biz alabilir miyiz? Kulüp, düşünse bile alamıyor” ifadelerini kullandı.

“HEDEFİMİZ ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE GRUPLARDAN ÇIKMAK”

Türkiye’de şampiyon olma ihtimallerinin en az diğer takımlar kadar olduğunu belirten Güneş, “Geçen sezon şampiyon olduk, bitti; oynamayanların, oynayanlar kadar şampiyonlukta katkısı var. Adımız, ‘şampiyon’ hedefimiz, bu sene de şampiyonluk. Şansımız, diğer takımların ne kadar ise bizim de en az o kadar. Şampiyonlar Ligi’nde hedefimiz gruptan çıkmak. Bunu kendim için, oyuncularım ve takımım için istiyorum. Başkan da çok istiyor. Trabzonspor’da iken böyle bir fırsatım olmuştu. Inter, CSKA’yı son 5 dakikada yenmeseydi, gruptan çıkmış olacaktık. O içimde uhde. Bunu Beşiktaş ile bu sezon başarmak istiyorum. İnsanlar, Real Madrid, Barcelona yok diye düşünüyor ama Benfica, Napoli, Dinamo Kiev zayıf takımlar mı? Biz Benfica’nın beğenmediği oyuncuyu alıyoruz. Beşiktaş grupta ikinci, en kötü üçüncü olur. Burada ilke, şampiyon gibi yaşamak; bu düşüncemi oyuncularımla paylaştım. Hepsiyle gurur duyuyorum. Ve başaracağımıza inanıyorum” dedi.

“NE ÖZEL HAYATIM KALDI, NE SOSYAL TARAFIM”

Tamamen Beşiktaş’ın şampiyonluğuna odaklandığını söyleyen Şenol Güneş, “Ne özel hayatım kaldı, ne de sosyal tarafım. Ümraniye’ye tesislere taşındım. Maç ve seyahatler dışında buradan bir yere ayrılamıyorum, yoğun bir çalışma içindeyiz. O yüzden evi unuttum. Sağ olsunlar beni anlayışla karşılıyorlar. Sinema, tiyatro, konser mi? Ne ailemle ne de yalnız son 1.5 yıldır hiçbirine gitmediğim gibi bir diziyi de bir bölüm olsun seyretmedim. Varım yoğum Beşiktaş... Geçen yıl kazandığımız şampiyonluk hepimize çok daha büyük sorumluluklar yükledi” diye konuştu.

“EN BÜYÜK SERVETİM; HERKESTEN SAYGI GÖRMEK”

Futbolda 50 yılı geride bıraktığını ifade eden deneyimli çalıştırıcı, “Sokağı çıktığımda elimi kolumu sallayarak dolaşabiliyorum, çünkü her kulübün taraftarından saygı görüyorum, benim en büyük servetim bu. Futbolda 50 yılım geçti, bir ömür ama hala futbolu öğreniyorum. Bir gün Beşiktaş’tan giderken, sokakta su satan bir vatandaş yolumu kesti, ‘Hocam bize sağ stoper, bir de forvet lazım” dedi. Sen, futboldan ne anlarsın diye bakmadım, aksine çok sevindim, demek ki takımını takip ediyor. Türkiye’de futbol ortak payda, herkes bir şekilde biliyor bu oyunu. Benim farkım sorumluluğum” açıklamasını yaptı.

“CENK’İN DAHA AGRESİF OLMASI GEREKİYOR”

Cenk Tosun hakkında konuşan Şenol Güneş, “Cenk Tosun sezona iyi girdi, zaten yetenekli, kendini geliştirmesi gereken yönleri var. Son vuruşlarda başarılı ama kuvvetlenmesi, daha agresif olması gerekiyor. Top saklama konusunda ve hava toplarında daha iyi olmalı. Şuan kapasitesinin yüzde 40’ını oynuyor. Onun iyi olması Milli Takım için de çok önemli. Geçen seneki çıkışıyla iyi bir hava yakaladı, devam etmeli” ifadelerini kullandı.

“TALİSCA KENDİNİ GELİŞTİRİRSE…”

Talisca’nın çok yetenekli olduğunu vurgulayan Güneş, “Anderson Talisca ne bir Sosa ne de Oğuzhan. Sosa tecrübeli, çabuk, akıcı ve hücum yeteneğiyle gerçek ’10 numara’ydı. Umarım Milan’da başarılı olur. Talisca ise çok yetenekli ama çok da genç. Bazı yönlerini geliştirirse Beşiktaş’a Sosa’dan daha fazla katkı sağlar. Onu oyun kurucu olarak değil, oyun yapan hamle adamı konumda düşünüyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.